Platforma nauczania OnLine

   1% podatku dla szkoły w Sztutowie - KRS 0000 564 708, cel szczegółowy ID 000137   
 

VIII Forum Pomorskiej Edukacji

8_forum_pomorskiej_edukacji_011

11 października w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni odbyło się VIII Forum Pomorskiej Edukacji. W tym roku szkolnym nasz udział nie ograniczył się tylko do uczestnictwa, ale zostałam także poproszona o przedstawienie dobrych praktyk edukacyjnych. Mówiłam do Dniach Patrona dla szkół Mierzei i Żuław, które odbyły się od  7 do 9 maja 2019.

Szkoła organizuje uroczystości poświęcone Patronowi „Pamięci Ofiar Stutthofu” od 19 lat. Są one skupione wokół wartości uniwersalnych związanych z imieniem szkoły, a w roku Wolności i Solidarności hasło przewodnie spotkania dotyczyło WOLNOŚĆI właśnie i brzmiało:

„Rzeczpospolita Polska – dwa wyrazy o tak ogromnym znaczeniu.

Wolność – jedno małe słowo z wielką mocą.

Solidarność – parę liter, a tak wiele wdzięczności”[1].

Mówiłam o wspólnej wizycie w Europejskim Centrum Solidarności, pracy nad projektami edukacyjnymi poświęconymi wolności, spotkaniu z podopiecznymi Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim, debacie oksfordzkiej, której hasło brzmiało „Każdy może być wolny, jeżeli tylko tego chce”. Była opowieść o spotkaniu z byłym więźniem obozu koncentracyjnego i powstańcem warszawskim Markiem- Dunin Wąsowiczem, o „Szczęściarzu z Rocznika 1917”, czyli o bohaterze komiksu edukacyjnego wydanego przez Muzeum w Sztutowie i wreszcie o samej wizycie w byłym obozie KL Stutthof i udziale w uroczystościach rocznicowym pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa.

W czasie Forum wysłuchaliśmy wyjątkowych wystąpień: prof. dr hab. Cezarego Obracht-Prondzyńskiego mówiącego  o wyzwaniach dla edukacji; dr hab. Aleksandra Halla nawiązującego  do spuścizny roku 1989. Wnioski z Pomorskiej Samorządowej Debaty Edukacyjnej przedstawił Adam Krawiec– dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu UMWP.

W czasie uroczystości nastąpiło wręczenie nagród Marszałka Województwa Pomorskiego „Nauczyciel Pomorza 2019”. Przypomnę, że w ubiegłym roku, wśród laureatów konkursu  był nauczyciel szkoły w Sztutowie Jan Wilkanowski.

Uroczystość- VIII Forum Pomorskiej Edukacji rozpoczynał i podsumował Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego, który przygotował także piękne podziękowanie dla uczestników forum.

VIII Forum Pomorskiej Edukacji

____________________________________

[1] Autorem hasła jest Aleksandra Błasiak, zwyciężczyni konkursu na hasło o wolności. Konkurs przeprowadził Klub Europejski „Młodzież dla Europy” działający w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym nr 7 w Radomsku w 2014 roku.

Sylwia Owsińska