Platforma nauczania OnLine

   1% podatku dla szkoły w Sztutowie - KRS 0000 564 708, cel szczegółowy ID 000137   
 

Dni Patrona – „Pamięci Ofiar Stutthofu” – 8 maja

dni_patrona_8_maja_001

Uczestnicy projektu do swoich działań włączyli wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej w Sztutowie z klas VII, VIII oraz III wygaszanego gimnazjum.

Szkolnej społeczności oraz zaproszonym gościom, wśród których byli m.in. zastępca dyrektora Muzeum Stutthof – Piotr Piechnik oraz Wójt Gminy Sztutowo Robert Zieliński, zaprezentowano prace o następujących tytułach:

  • „Wolność? – oto jest pytanie”,
  • „Mam gen wolności”,
  • „Wolność okiem filozofa”,
  • „Piosenki, które obaliły system. Wolność w PRL-u”,
  • „Wolność – jedno słowo, a tak wiele znaczeń”,
  • „Ile warta jest wolność?”,
  • „Nie ma wolności bez Solidarności”.

Po prezentacji projektów Pani Bogusława Tartakowska z Muzeum Stutthof zaprezentowała postać Pana Felicjana Łady – byłego więźnia obozu koncentracyjnego, bohatera komiksu edukacyjnego pt. „Szczęściarz z rocznika 1917″, który często mówił o sobie: „bywałem czarną owcą, ale nigdy czerwoną”.

Tego dnia wszyscy uczestnicy spotkania odwiedzili jeszcze Muzeum Stutthof, poznali historie więźniów obozu, przykładowe źródła materialne, w tym oryginalne przedmioty wytworzone nielegalnie przez więźniów.

Zapoznali się także z funkcjonowaniem muzeum jako instytucji.

Późnym popołudniem uczestnicy projektu spotkali się z podopiecznymi Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim.

Poznali powody, które przyczyniły się do osadzenia ich w zakładzie oraz zasady funkcjonowania w miejscu, w którym nie jest się w pełni wolnym człowiekiem.

S.Owsińska