70. rocznica powstania szkoły w Sztutowie (1 lutego 1946 - 1 lutego 2016)
 

Rejs po Zatoce Gdańskiej – zakończenie projektu

rejs_po_zatoce

Szkoła Podstawowa w Sztutowie zakończyła realizację projektu Polska Morska Niepodległa realizowanego przez Fundację Rozwoju Polskiego Żeglarstwa Regatowego i Caritas z finansowym wsparciem Portu Gdynia. Realizacja projektu rozpoczęła się 10 września, a zakończyła w połowie października.

W rejsach jednodniowych uczestniczyli uczniowie od klas V szkoły podstawowej do klas II wygaszanego gimnazjum. Z rejsów pięciodniowych mogli skorzystać wyłącznie uczniowie klas III gimnazjum.

Wszystkie dzieci pływały pełnomorskimi jachtami pod opieką nauczycieli oraz skipperów z kwalifikacjami oraz ogromnym doświadczeniem. Łącznie wzięło w nich udział 144 uczniów oraz 24 nauczycieli.

W rejsy jednodniowe grupy wyruszały z Narodowego Centrum Żeglarstwa w Gdańsku, w pięciodniowe z Gdyni.

Wszyscy uczestnicy pływali po wodach Zatoki Gdańskiej. Trasa rejsów pięciodniowych obejmowała kolejno porty Gdynia - Hel, Hel - Gdańsk, Gdańsk - Sopot, Sopot - Gdynia.

Pogoda dopisała, wiatr w żagle wiał tak jak powinien. Uczniowie wrócili zadowoleni, wyposażeni w wiedzę historyczną, umiejętności żeglarskie, niektórzy zarażeni nową pasją i pomysłem na życie. Najstarsi gimnazjaliści zwiedzili Gdańsk, Sopot i Gdynię. Dwukrotnie uczniom towarzyszyła ekipa telewizyjna TVP Gdańsk, która nagrała reportaż o projekcie Polska Morska Niepodległa.

Cieszę się, że szkoła w Sztutowie mogła uczestniczyć w projekcie i wzbogacić ofertę edukacyjną o tak wartościowe przedsięwzięcie.

Sylwia Owsińska