3 września – uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

3 września w Szkole Podstawowej w Sztutowie odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością szanowni goście:

• była więźniarka KL Stutthof – Maria Kowalska
  • Wójt Gminy Sztutowo – Jakub Farinade,
  • Przewodnicząca Rady Gminy Sztutowo – Waleria Banasik,
  • Dyrektor Muzeum Stutthof – Piotr Tarnowski
  • księża –  Jerzy Drobiński oraz Marek Cieślak
  • sołtysi wsi Sztutowo i Kąty Rybackie – Marek Kacprzak oraz Robert Zieliński
  • licznie przybyli radni, przyjaciele szkoły, rodzice, dziadkowie, mieszkańcy wsi Sztutowo.

Rok szkolny rozpoczęło 339 uczniów, w tym 41 w klasach pierwszych; 39 nauczycieli oraz 18 pracowników niepedagogicznych.

Pani dyrektor, w szczególny sposób zwróciła się do pierwszoklasistów zapewniając ich, że w szkole będzie im dobrze, radośnie  i bezpiecznie. Przedstawiła biogram najważniejszego gościa – Pani Marii Kowalskiej, zaprezentowała zgromadzonym nowych nauczycieli i wychowawców oddziałów.

Prowadząca uroczystość poinformowała, że Maria Kowalska urodziła się 28 września 1925 roku, a już od 1942 działała w konspiracji. Miała pseudonim Myszka. Kiedy wybuchło powstanie warszawskie była sanitariuszką. Pomagała rannym, działała w Pułku Baszta i wraz z 40 innymi kobietami po upadku powstania trafiła do obozu Stutthof, gdzie przebywała do czasu jego ewakuacji 25 stycznia 1945. Pani Maria zawsze chętnie spotyka się z młodymi ludźmi,  przypomina o tym, że trzeba pamiętać o przeszłości i zawsze szanować drugiego człowieka i swoją Ojczyznę.

Pani Owsińska mówiła także o tym, że rok 2018 jest szczególnym z powodu 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Szkoła uczci go m.in. poprzez udział w 10 rejsach jednodniowych i 2 pięciodniowych  w ramach programu Polska Morska Niepodległa z wsparciem finansowym Portu Gdynia.

Przypomniała także o tym, drużyna Hemako Sztutowo zdobyła tytuł Mistrza Polski w Beach Soccerze, a w roku 2019 odbędą się obchody 35. rocznicy nadania szkole imienia.

Nie zabrakło podziękowań skierowanych do pracowników szkoły, uczniów i przyjaciół placówki za pomoc w malowaniu i przygotowaniu szkoły do pracy po przeprowadzonym kompleksowym remoncie instalacji elektrycznej.

Pani dyrektor Bożena Nowak odczytała list Minister Edukacji Narodowej skierowany do wszystkich członków szkolnej społeczności.

List Ministra Edukacji Narodowej:

Nowozatrudnieni nauczyciele szkoły w Sztutowie:

• Pani Karolina Wołodko-Samela – nauczycielka języka polskiego,
  • Pani Dagmara Olszewska – nauczycielka matematyki,
  • Pani Monika Podsiadło – nauczycielka świetlicy, logopeda,
  • Pani Sylwia Rymkiewicz – nauczycielka przyrody.

Wychowawcy oddziałów Szkoły Podstawowej:

• IA       - Anna Fic
  • IB       - Elena Madej
  • IIA     - Małgorzata Błaszak
  • IIB     - Edyta Maćkowska
  • IIIA    – Mariola Terendy
  • IVA    – Renata Afeltowicz
  • IVB    – Aleksandra Kamińska
  • IV C   - Monika Podsiadło
  • VA      – Aneta Modzelewska
  • VB      – Magdalena Wilkanowska
  • VC      – Kamila Kupiecka-Włoczkowska