Europejski Dzień Języków 2016

europejski_dzien_jezykow_2016_002 26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków (EDJ). To coroczne święto języków ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy, której siedzibą jest Strasburg.

Zasadniczym celem  obchodów Dnia Języków jest podnoszenie  świadomości w zakresie:

• bogactwa i różnorodności  językowej  Europy, które należy pielęgnować
    i rozszerzać;
  • potrzeby zwiększania zakresu nauczanych języków (także tych mniej znanych i używanych), co  skutkować będzie rozszerzeniem  wielojęzyczności;
  • potrzeby osiągania przez obywateli pewnego  zaawansowania w zakresie co najmniej dwóch języków, poza swoim własnym, tak aby mogli  w pełni wykorzystać swój potencjał jako obywatele demokratycznej Europy.

Wychodząc naprzeciw

postawionym przez Radę Europy celom, w naszej szkole ten dzień świętujemy od 5 lat. W tym roku szkolnym myślą przewodnią naszych obchodów jest tematyka kulinarna jako nieodłączny element życia codziennego.

W przygotowaniach obchodów EDJ wzięła udział społeczność uczniowska całej szkoły. Uczniowie klas I –III szkoły podstawowej zaangażowali się w tworzenie flag 10 losowo wybranych krajów europejskich. Uczniowie klas IV –VI wybrali do tłumaczenia 7 najpopularniejszych słów związanych z żywieniem, były to: smacznego, śniadanie, obiad, kolacja, danie, kuchnia, gotować i wykonali napisy z tłumaczeniem tych słów. Efekty ich pracy można zobaczyć na językowej gazetce szkolnej. „Najsmaczniejsze” zadanie spoczywało na uczniach klas gimnazjalnych, którzy przygotowali i zaprezentowali tradycyjne przekąski z wybranych krajów europejskich. Na szczególne wyróżnienie zasługują uczniowie prezentujący przekąski z Niemiec, Hiszpanii, Włoch i Wielkiej Brytanii.

Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i pomoc w zorganizowaniu Europejskiego Dnia Języków  SERDECZNIE DZIĘKUJĄ nauczyciele języków obcych.