70. rocznica powstania szkoły w Sztutowie (1 lutego 1946 - 1 lutego 2016)
 

„Sztafeta pokoleń” – 70 lat polskich szkół w gminie Sztutowo – część oficjalna

Uroczystość z okazji 70. rocznicy powstania szkoły w Sztutowie, a właściwie powstania polskich szkół w gminie Sztutowo rozpoczęło wprowadzenie pocztu sztandarowego placówki oraz odśpiewanie hymnu państwowego.

Stanisław Kochanowski – Wójt Gminy Sztutowo i jednocześnie patron honorowy uroczystości oraz Sylwia Owsińska – dyrektor szkoły i gospodarz obchodów powitali zaproszonych gości. Było ich wielu, a każdy reprezentował instytucję, organizację lub grupę ludzi zaprzyjaźnionych ze szkołą. Wszystkim jesteśmy ogromnie wdzięczni za przybycie.

Po uroczystym przywitaniu dyrektor szkoły odczytała listę wszystkich darczyńców, dzięki którym możliwe było zorganizowanie uroczystości.

Nie zabrakło podziękowań dla autorów książki „Sztafeta pokoleń – 70 lat polskich szkół gminy Sztutowo”. Dzięki ich pracy szkoły w Sztutowie, Kątach Rybackich, Łaszce i Groszkowie zostały opisane (po raz pierwszy) w kompleksowy sposób.

Nagrodzono również laureatów konkursów zorganizowanych z okazji 70. rocznicy powstania szkoły w Sztutowie. Wśród nagrodzonych byli absolwenci szkoły oraz uczniowie wszystkich etapów edukacyjnych. Rozdano tablety, power banki, słuchawki, klocki lego oraz gry dydaktyczne.

W tym szczególnym dniu nie zabrakło podziękowań. Złożono je:

  • NAUCZYCIELOM i RODZICOM -  którym uczniowie zawdzięczają swoje sukcesy edukacyjne,
  • PRACOWNIKOM NIEPEDAGOGICZNYM – bez których żadna szkoła nie mogłaby funkcjonować,
  • ABSOLWENTOM, którzy historię szkoły tworzyli,
  • PRZYJACIOŁOM SZKOŁY, DARCZYŃCOM, LUDZIOM ŻYCZLIWYM, którym środowisko szkolne jest bliskie,
  • DECYDUJĄCYM I DBAJĄCYM O FINANSOWĄ STRONĘ EGZYSTENCJI  PLACÓWKI i biorącym odpowiedzialność za jej utrzymanie i działanie.

Na zakończenie padło zdanie „Wszystkim Państwu jesteśmy wdzięczni – my, spadkobiercy 70-letniej historii szkoły w Sztutowie, Groszkowie, Łaszce i Kątach Rybackich”!

Cześć oficjalną zakończyło wyprowadzenie pocztu sztandarowego szkoły.

__________________________________________________________________________

LISTA GOŚCI PRZYBYŁYCH NA UROCZYSTOŚĆ 

  • Wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych – ksiądz Mikołaj Skłodowski oraz Prezes Zarządu Okręgu – Karol Wardański
     
    Stutthowiacy: Janina Keller, Stefan Lewandowski, Krystyna Lewandowska
  • ABSOLWENCI
    RODZICE UCZNIÓW
    PRZYJACIELE SZKOŁY
    PRACOWNICY ZAPRZYJAŹNIONYCH INSTYTUCJI I ORGANIZACJI
  • Pomorski Kurator Oświaty – Elżbieta Wasilenko
  • Przedstawiciele lokalnych władz:
    Starosta Powiatu Nowodworskiego – Zbigniew Ptak
    Radna Sejmiku Województwa Pomorskiego,  dyrektor Domu Pomocy Społecznej Mors w Stegnie – Maria Pawłowska
    Kierownik Referatu Spraw Społecznych Miasta Nowy Dwór Gdański – Iwona Kąsek
    Sekretarz Miasta Krynica Morska – Jolanta Kwiatkowska
    Kierownik ds. Oświaty Gminy Stegna – Katarzyna Maćkowska
  • Przedstawiciele ważnych dla szkoły instytucji:
    Dyrektor Wicedyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie – Piotr Tarnowski
    Wicedyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie – Piotr Piechnik
    P.o. Komendanta Powiatowego Policji w Nowym Dworze Gdańskim – mł. insp. Tomasz Pawlak
    Starszy Specjalista ds. Edukacji Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana – Jolanta Bulak
    Rzecznik prasowy Komendanta Państwowej Straży Pożarnej  - mł. bryg. -  Tomasz Komoszyński
    Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Stegnie – Grzegorz Witkowski
    Parafia Św. Wojciecha w Sztutowie – Ksiądz Jerzy Drobiński
    Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Sztutowo – Krystyna Dróżdż z Pracownikami
    Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sztutowie – Mirosława Sala z Pracownikami
    Kierownik Świetlicy Środowiskowej w Sztutowie – Alina Niedzielska
    Kierownik Świetlicy Środowiskowej w Kątach Rybackich – Urszula Czarnecka
  • Dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół:
    Alicja Guźniczak – Szkoła Podstawowa w Garczegorzu
    Mariola Łagoda – Ellwart   – Zespół Szkół w Redkowicach
    Tadeusz Spierewka  – Zespół Kształcenia i Wychowania w Rozłazinie
    Anna Idzik  – Przedszkole w Nowym Dworze Gdańskim
    Katarzyna Daniluk – Szala – Przedszkole w Sztutowie
    Izabela Stefaniak – Szkoła Podstawowa Nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim
    Dorota Chojna  – Zespół Szkół nr 1 w Nowym Dworze Gdańskim
    Wioletta Przyborowska  – Zespół Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim
    Waldemar Sobczak – Szkoła Podstawowa nr 1 w Nowym Dworze Gdańskim
    Anna Juszczyk – Szkoła Podstawowa w Wiercinach
    Anna Kloc – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kmiecinie
    Katarzyna Janowska -  Gimnazjum w Mikoszewie
    Renata Cichosz  – Zespół Szkół w Stegnie
    Marek Włodarski -  Zespół Szkół w Krynicy Morskiej
  • Przedstawiciele organizacji pozarządowych wspierających szkołę:
    Caritas Parafii Sztutowo – Hanna Brucka
    Stowarzyszenie Szkolna 13: Anna i Artur Milarscy, Elena Madej, Agnieszka Rugała, Marcin Owsiński
    Sztutowskie Towarzystwo Kulturalne – Aleksandra Kacprzak
    Towarzystwo Sportowe Mierzei Wiślanej – Henryk Kuczma
  • Przedstawiciele władz gminy Sztutowo, odpowiedzialni za szkołę w poprzednich latach, współautorzy jej sukcesów:
    Iwona Tyburska
    Kryspin Osielski
    Michał Pietrucin
    Eugeniusz Wyrzykowski
  • Byli  dyrektorzy szkoły:
    Jan Falgowski
    Stanisław Kraszewski
    Jan Wilkanowski
  • Byli pracownicy szkoły:
    Anna Aleksiuk
    Sebastian Brucki
    Agnieszka Burandt
    Maria Falgowska
    Mirosława Florkowska
    Halina Komosińska
    Kazimiera Kraszewska
    Irena Kucwaj
    Elżbieta Kupiecka
    Irena Łaszczyk
    Maria Ostap
    Danuta Parzątka-Lipińska
    Irena Polańska
    Jadwiga Rostowska
    Anna Szloser
    Zofia Wasielewska
    Maria Ziemiańska
  • Przyjaciele szkoły w Sztutowie:
    Leszek Buchowski
    Ryszard Burandt
    Grażyna Chodacka
    Joanna Dąbek
    Ks. Prałat Tadeusz Klimowicz
    Urban Kowalski
    Grzegorz Maćkowski
    Czesław Miniewicz
    Stanisław Nowak
    Katarzyna Pacewicz
    Wioletta Pacewicz
    Agata Sieńczak – Kowalska
  • Przedstawiciele  władz gminy Sztutowo:
    Przewodnicząca Rady Gminy Sztutowo – Waleria Banasik
    Wójt Gminy Sztutowo – Stanisław Kochanowski
    Skarbnik Gminy Sztutowo – Lucyna Polańska
    Pracownicy Urzędu Gminy reprezentowani przez:
    Iwonę Cich, Annę Siudowską, Katarzynę Skrzek

    Radni gminy:
    Lucjan Chodacki
    Jan Friszkemut
    Maciej Małkowski
    Piotr Szlendak
    Andrzej Szymański
    Zdzisław Zwiewka

    Sołtys – Robert Zieliński

  • a ponadto: wielu, wielu innych, którzy się nie zapisali ale chcieli być z uczniami i nauczycielami szkoły w ważnym dla nich dniu…

__________________________________________________________________________

DARCZYŃCY

  • Bank Spółdzielczy w Stegnie
    Caritas Parafii Sztutowo
    Przedsiębiorstwo Komunalne Mierzeja Sp. zoo
    Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Stegnie
    Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Maluta w Nowym Dworze GdańskimAgnieszka Boczyńska  – Firma Fotograficzna AGNES
    Maciej, Barbara  i Henryk Bielińscy  – Pensjonat Baron
    Hanna Brucka – Zakład Fryzjerski w Sztutowie
    Adam Białk –  Villa Lemon w Sztutowie
    Alicja Felska – Ośrodek Alga w Sztutowie
    Grażyna Chodacka i Joanna Dąbek – Sklep Spożywczy i Przemysłowy Joanna w Sztutowie
    Ewa Madej  - Pralnia Płatek w Kątach Rybackich
    Iwona i Grzegorz Garczyńscy – Pensjonat Wielorybek w Kątach Rybackich
    Katarzyna i Przemysław Pacewiczowie – Sklep Groszek w Kątach Rybackich
    Jerzy i Krystyna Siemieńczukowie -  Gospodarstwo Rolne Wiszka
    Marek Kozakiewicz – Ośrodek Wypoczynkowy Promyk
    Wiesława Miotk –Sklep Spożywczo-Przemysłowy w Nowym Dworze Gdańskim
    Czesław Miniewicz – Sklepy Rybne, m.in w Kątach Rybackich
    Sebastian Samsel – Piekarnia „Sebastian” Sztutowo
    Adam Kummer –  Wytwórnia Wędlin Kummer z Rumii
    Waldemar Tymoszewski  – TYM-BUD Zakład Remontowo- Budowlany
    Zofia i Andrzej Żmudzińscy – Hurtownia Lodów i Mrożonek COOLBożena Anusiak
    Katarzyna i Mariusz Banachowie
    Waleria Banasik
    Irena Chlebowska
    Lucjan Chodacki
    Irena Czapiewska
    Anna Góra
    Aleksandra Gus Puszczewicz
    Jan Friszkemut
    Józef Klimowicz
    Barbara i Stanisław Kochanowscy
    Jolanta Kowalczyk
    Barbara Madej-Kowalik
    Michał Małkowski
    Weronika Anna Kloc – Nowak
    Alina Niedzielska
    Anna i Jarosław Łapawa
    Jan Madej
    Stanisław Nowak
    Barbara Osielska
    Marcin Owsiński
    Irena Polańska
    Maria i Marian Reszczyńscy
    Krystyna Skrzek
    Jerzy Sikora
    Piotr Szlendak
    Anna Szloser
    Andrzej Szymański
    Igor Rudziński
    Zdzisław Zwiewka
    Robert Zieliński
    Monika i Andrzej Ziarkowscy

    Dziękujemy!

__________________________________________________________________________

AUTORZY KSIĄŻKI

  • Autor historii szkoły:
    Marcin Owsiński

    Autorzy wykazów uczniów:
    Joanna Hulanicka, Elena Madej, Sylwia Owsińska, Agnieszka Rugała, Magdalena Urbańska

    Autorzy wykazów miejscowości, w których urodzili się uczniowie:
    Magdalena Nakielska, Sylwia Owsińska, Agnieszka Rugała

    Autorzy wykazu byłych pracowników szkoły:
    Marta Kiernicka, Sylwia Owsińska

    Autor wykazu obecnych pracowników szkoły i uczniów:
    Anna Bartnicka

    Autor wykazu sukcesów naukowych uczniów:
    Sylwia Owsińska

    Autorzy wykazu uczniów promowanych z wyróżnieniem:
    Anna Bartnicka, Sylwia Owsińska

    Autorzy listów, wspomnień refleksji:
    Stanisław Kochanowski, Stanisław Kraszewski, Bożena Nowak, Sylwia Owsińska Bogdan Pniewski, Jan Wilkanowski

    Wybór i przygotowanie zdjęć:
    Bożena Nowak, Urszula Wincek, Jan Wilkanowski

    Korekta:
    Joanna Hulanicka, Beata Bobryk Barska

    Korekta merytoryczna:
    Beata Falgowska

__________________________________________________________________________

LAUREACI KONKURSÓW OKOLICZNOŚCIOWTCH

  • LAUREACI KONKURSU PLASTYCZNEGO NA KARTKĘ URODZINOWĄ DLA SZKOŁY:
    W kategorii klas I – III gimnazjum:
    wyróżnienie – Bartnicka Paulina

    W kategorii klas I-III szkoły podstawowej:
    I miejsce – Zuzanna Stasiorowska
    II miejsca: Fabian Pacewicz i Bartosz Łaczyński
    III miejsca: Igor Manijak, Kacper Zagłoba i Oskar Stypułkowski
    wyróżnienia: Tomasz Niziałek, Bożenka Symula, Weronika Figura, Marlena Wiśniewska, Paulina Owsińska, Szymon Glarczyński, Oliwia Łukasik, Alicja Siudowska, Nikola Rohde

  • LAUREACI KONKURSU LITERACKIEGO:
    W kategorii dorośli:
    I miejsce  – Pani Justyna Czubińska
    wyróżnienia:  Pani Aleksandra Puszczewicz – Gus  i  Pani Mariola Czaja

    W kategorii klas I – III gimnazjum
    wyróżnienie – Maria Burczy

    W kategorii klas IV – VI szkoły podstawowej:
    I miejsca: Jan Milarski  i Agata Walkowiak

    W kategorii klas I-III szkoły podstawowej:
    I miejsce – Emil Kucharski
    II miejsce -  Julia Wysiecka
    III miejsce -  Oskar Stypułkowski
    wyróżnienia: Igor Kotaś, Karolina Miniewicz, Szymon Glarczyński, Blanka Szloser, Zuzanna Suska, Piotr Zimmermann

  • LAUREACI KONKURSU NA LOGO SZKOŁY:
    W kategorii dorośli:
    wyróżnienie – Pani Anna Milarska

    W kategorii klas I – III  gimnazjum:
    I miejsce – Dominika Firyn
    wyróżnienia: Marcelina Wiśniewska, Kacper Czapiewski

    W kategorii klas I – III szkoły podstawowej:
    wyróżnienia: Oliwier Karczewski,  Zuzanna Suska

__________________________________________________________________________

GALERIA