Spotkanie z historią w Gdańsku

W dniu 6 maja 2015 r. wybrani  uczniowie klas I-III Gimnazjum pod opieką Joanny Hulanickiej, Sylwii Owsińskiej i Urszuli Wincek, uczestniczyli w obchodach 70-lecia Sądu Okręgowego w Gdańsku – Dzień z Historią w Sądzie Okręgowym. Rekonstrukcje i inscenizacje,  zostały przygotowane przez Sędziów okręgu gdańskiego oraz grupę rekonstrukcyjną „Garnizon Gdańsk”.

Przed rozprawą o czary, uczniowie brali udziału w grze fabularnej na terenie Sądu.  Zadaniem uczniów było rozwiązanie zagadki kryminalnej – znalezienie mordercy.  Zadanie było kłopotliwe, ze względu na różne i niespójne relacje świadków jak i osób postronnych. Żadnemu naszemu zespołowi uczniowskiemu nie udało się za pierwszym razem odkryć mordercy i uzasadnić podejrzenia.

O godzinie 12:00 na sali  rozpraw rozpoczęła się rekonstrukcja osiemnastowiecznej rozprawy o czary. Podejrzaną po krótkim procesie skazano na spalenie na stosie (palenia na stosie nie rekonstruowano ku wielkiemu rozczarowaniu publiczności).

Po przerwie obiadowej i czasie wolnym w centrum handlowym udaliśmy się do Europejskiego Centrum Solidarności aby zwiedzić wystawę stałą na temat strajków sierpniowych 80 r., porozumień sierpniowych i Solidarności. Na koniec udaliśmy się na taras widokowy w ogrodzie na dachu ECS – u.