Międzynarodowe zawody Grand Prix Snow Kite Tour 2014 w Krynicy Morskiej

W miniony weekend Jasiek Milarski, uczeń czwartej klasy szkoły podstawowej w Sztutowie, wziął udział w międzynarodowych zawodach snowkitingu zaliczanych do Grand Prix Snow Kite Tour 2014 w Krynicy Morskiej.

Zawody połączone są ze zlotem fanów sportów latawcowych. Poszczególne etapy wyznaczono w Lesznie (woj. wielkopolskie), Krynicy Morskiej, Ryzoviste (etap zagraniczny Czechy) oraz ostatni przystanek na Mazurach.

Uczeń naszej szkoły był najmłodszym spośród 27 uczestników, którzy na nartach lub desce snowboardowej ścigali się jadąc za potężnymi latawcami po zamarzniętej powierzchni Zalewu Wiślanego.Można w ten sposób rozwijać prędkość nawet do 100 km na godzinę. Z uwagi na odwilż i dodatnie temperatury, warunki podczas zawodów były bardzo trudne. Mimo to Jaśkowi udało się ukończyć wszystkie 4 wyścigi. Ostatecznie zajął 18-ste miejsce. To duży sukces, tym bardziej, że w zawodach wzięli udział doświadczeni snowkiterzy z całej Europy, a Jasiek swoją przygodę ze snowkitingiem rozpoczął dopiero w tym roku.
Do snowkitingu potrzebny jest śnieg, lód i oczywiście wiatr. Zalew Wiślany – największy w Polsce zamarzający akwen, a także duże, otwarte przestrzenie i nadmorska strefa wiatrowa to idealne warunki do uprawiania sportów latawcowych.Jasiek zachęca do wszystkich do nauki:
- Snowkiting to bardzo fajny sport! Nie potrzebne są góry i wyciągi, żeby pojeździć na nartach albo desce. Warto spróbować.