Platforma nauczania OnLine

   1% podatku dla szkoły w Sztutowie - KRS 0000 564 708, cel szczegółowy ID 000137   
 

Byliśmy w Muzeum Stutthof… Pamiętamy…

W sobotę 7 września 2013 roku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w uroczystościach na terenie Muzeum Stutthof związanych z 74. rocznicą pierwszego transportu więźniów.

Po wspólnym przemarszu spod szkoły wzięliśmy udział w mszy świętej celebrowanej przez księdza Kazimierza Czerlonka oraz księży zaprzyjaźnionych z parafią Sztutowo.

Następnie przeszliśmy pod pomnik Walki i Męczeństwa na oficjalną część uroczystości, którą rozpoczął dyrektor Muzeum Piotr Tarnowski. W krótkich słowach przywitał gości uroczystości     (m.in. przedstawicieli władz samorządowych, korpus dyplomatyczny) szczególną uwagę zwracając na byłych więźniów obozu. Po przemowie dyrektora głos zabrał były więzień – pan  Kazimierz Badziąg przypominając swoje przeżycia obozowe. Po jego przemowie odczytano Apel Poległych i oddano salwę honorową. Oprawę uroczystości zapewniła Kompania Reprezentacyjna i Orkiestra Marynarki Wojennej RP.

Uroczystość zakończono złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod pomnikiem Walk i Męczeństwa.
Byli więźniowie Stutthofu odwiedzili szkołę w Sztutowie. Spotkali się tam z uczniami oraz zaproszonymi gośćmi.
Dla naszej społeczności szkolnej była to kolejna żywa lekcja historii.

Wszystkim obecnym serdecznie dziękujemy.