Wymiana polsko – niemiecka

foto_001 26 maja rozpoczęła się kolejna wymiana polsko- niemiecka dofinansowana przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży- PNWM.

20 uczniów wyruszyło w drogę 26 maja pod opieką Magdaleny Czarnogórskiej- Kozłowskiej, Moniki Podsiadło oraz Piotra Falgowskiego.

W tym roku tematem wymiany są eksperymenty techniczne i przyrodnicze. Cały program nosi tytuł „Młodzi Przyrodnicy”. Grupa młodzieży z Polski i Niemiec pozna m.in. tajniki tworzenia mydła, zwiedzi Centrum Techniki Galileo w Prorze, nadmorską miejscowość Binz i Stralsund, pozna założenia ochrony przeciwpowodziowej na wyspie Ummanz, będzie w mobilnym planetarium.

Do 31 maja dzieci ze szkół w Sztutowie oraz Gingst będą pracowały razem.

Uczcie się pilnie!

Wymiana doświadczeń zawsze jest dobra.

Wspaniale jest działać we współpracy!

Dzień 1 i 2 Dzień 3 Dzień 4 Dzień 5

wymiana_polsko_niemiecka_stopka

Dzień pierwszy i drugi

Pierwszego dnia wymiany polsko- niemieckiej uczestnicy poznawali się, ustalili zasady obowiązujące całą grupę i po męczącym dniu wszyscy udali się na spoczynek.

Drugi dzień spotkania polsko-niemieckiego to już intensywne, naukowe warsztaty. Uczniowie podzieleni na międzynarodowe zespoły budowali rakiety, które następnego dnia powinny wystartować w powietrze. Produkowali także naturalne mydło.

Po południu nie zabrakło rywalizacji sportowej i aktywności fizycznej.

Wśród opiekunów „starzy” znajomi. Jesteśmy spokojni. Ulf- zwany przez wszystkich uczniów niezależnie od narodowości Wikingiem, gwarantuje posłuch i porządek. Wypraw o charakterze kupieckim czy rabunkowym nie zorganizuje, ale aktywność wszystkich uczestników spotkania gwarantowana.

Dzień 3

We wtorek 28 maja, w kolejny dzień wymiany polsko- niemieckiej nasza międzynarodowa grupa odwiedziła centrum naukowe Galileo w Prorze.

Podczas zwiedzania uczniowie w mieszanych zespołach odpowiadali na pytania związane z fizyką, chemią i biologią. Mogli również zobaczyć jak zbudowane są ludzkie organy oraz wyłowić złoto i metale szlachetne.

Następnie udali się na plażę w Binz, gdzie mogli odpocząć oraz spróbować regionalnych przysmaków takich jak Spargelsuppe (zupa ze szparagów) czy Sansdorneis (lody o smaku rokitnika).

To był kolejny, dobry dzień.

Dzień 4

Środa upłynęła uczestnikom wymiany polsko- niemieckiej pod znakiem aktywności sportowej. Niektórzy przemierzyli prawie 20 km rowerem, inni w tym czasie grali w bule.

Wszyscy spędzili czas aktywnie u Bauer Lange, gdzie młodzież miała możliwość odpocząć i posilić się regionalnymi specjałami.

Opis krótki, gdyż uczestnicy spotkania zmęczeni….

Dzień 5

Czwartek 30 maja był przedostatnim dniem wymiany polsko- niemieckiej.

Uczniowie zwiedzili Ozeanum oraz stare miasto w Starlund, które niestety przywitało nas deszczem.

Wieczorem nastąpiło oficjalne podsumowanie spotkania, mowy pożegnalne wygłosili opiekunowie z Polski i Niemiec.

Mamy już pomysły na kolejne spotkanie, które odbędzie się w maju 2025 roku w Polsce.

Dni spędzone w Niemczech zaliczamy do bardzo udanych, młodzież bardzo się polubiła, zintegrowała i z niecierpliwością czeka na rewizytę swoich niemieckich kolegów.

Dziękujemy:

Deutsch-Polnisches Jugendwerk – Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży