Dzień Osadnika

foto_006

W sobotę 30 września reprezentanci naszej szkoły udali się do Nowego Dworu Gdańskiego na X Dzień Osadnika. Ubrani w stroje z epoki wcielali się w naszych przodków, którzy przybyli na Żuławy po II wojnie światowej. Śpiewając piosenki żołnierskie z tamtego okresu, udali się pod pomnik pierwszych osadników, gdzie wspólnie odśpiewali hymn państwowy, a  delegacja złożyła kwiaty.

Dalsza część uroczystości odbywała się na placu przy Żuławskim Parku Historycznym, który był organizatorem i pomysłodawcą wydarzenia. Tu na uczestników marszu czekał poczęstunek, występy artystyczne (m.in. nauczycielek naszej szkoły- Moniki Podsiadło, Jagody Majos – Daleckiej i Agnieszki Rugały), pokaz zabaw i zabawek z epoki oraz kiermasz z rękodziełem.

Czas upłynął bardzo miło i przyjemnie, a przede wszystkim edukacyjnie. Dla naszych najmłodszych uczestników była to żywa lekcja historii. Mieli okazję dowiedzieć się, jak na terenach, na których obecnie mieszkają, kształtowało się osadnictwo.

Ze szkoły udział w wydarzeniu wzięli następujący uczniowie: Katarzyna Góra, Nela Pruchniewska, Adrianna Kentzer, Marianna Kentzer, Karol Czaja, Szymon Malinowski, Dawid Malinowski, Alisa Sharku, Hanna Kowalik, Martyna  Kamionka, Julia Moryto i nauczyciele: Joanna Hulanicka i Renata Afeltowicz.

W wyjeździe towarzyszyła nam niezawodna Alina Niedzielska ze świetlicy opiekuńczo- wychowawczej w Sztutowie, która przygotowała przepiękne stroje i rekwizyty. Towarzyszyła nam także całkiem spora grupa zaprzyjaźnionych mieszkańców Sztutowa i okolic.