Zachować Pamięć. „Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”. Spotkanie wymiany polsko – niemieckiej.

foto_001

W dniach 7-12 maja 2023 roku 20 uczniów klas ósmych wzięło udział w kolejnym spotkaniu wymiany polsko-niemieckiej.

Nasza współpraca z Regionale Schule in Gingst trwa nieprzerwanie od 2009 roku. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem: Zachować Pamięć: „Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”.

Uczniowie zwiedzili Westerplatte, Muzeum II Wojny Światowej, Europejskie Centrum Solidarności oraz Muzeum Stutthof.

Wykonali plakaty pt. „Nigdy więcej wojny”, a podczas warsztatów zgłębiali wiedzę historyczną oraz poznawali mechanizmy, które mogą prowadzić do wybuchu wojny.  Zajęcia miały na celu kształtowanie poczucia odpowiedzialności społecznej. W przyszłości to właśnie Ci młodzi ludzie będą prowadzić dialog międzynarodowy i kulturowy.

Uczniowie mogli lepiej się poznać i zintegrować podczas spaceru po Starym Mieście w  Gdańsku oraz na molo w Sopocie, w czasie wieczornych wspólnych gier w piłkę siatkową i nożną, wizyty w Jump City w Gdańsku, sportów wodnych w Marinie Sztutowo, na zakupach w centrum handlowym Forum oraz w trakcie dyskoteki pożegnalnej.

Wspólnie spędzone dni na długo pozostaną w naszej pamięci, a kolejne spotkanie odbędzie się w maju 2024 roku w Niemczech.

Projekt odbył się dzięki wsparciu finansowemu Deutsch-Polnisches Jugendwerk – Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM). Dziękujemy za wsparcie finansowe!

wymiana_polsko_niemiecka_stopka