Platforma nauczania OnLine

   1,5% podatku dla szkoły w Sztutowie - KRS 0000 564 708, cel szczegółowy ID 000137   
 

Wycieczka „Szlak Piastowski” – projekt „Poznaj Polskę”

wycieczka_szlak_piastowski_rogalin_001

W dniach od 22 listopada do 24 listopada 2022r. uczniowie klasa drugich i trzecich brali udział w wycieczce „Szlak Piastowski”, która odbyła się w ramach realizacji projektu MEN pod tytułem „Poznaj Polskę”.

Poznanie historii naszego kraju rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Zrekonstruowane chaty, płot, brama bardzo zainteresowały dzieci.

Kolejnym punktem zwiedzania była Katedra Gnieźnieńska, świątynia koronacyjna królów Polski. Dzieci dowiedziały się, kto był koronowany w tej świątyni oraz, że tu znajdują się relikwię św. Wojciecha. Oglądając drzwi gnieźnieńskie poznały historię tego świetego.

Następny dzień był poświęcony Poznaniowi, który teraz jest nie do poznania.

Zwiedzanie Poznania rozpoczęło się na Ostrowie Tumskim. Przepiękna katedra i jej podziemia pozwoliły dzieciom przeżyć dawne historyczne czasy, a ciepły głos przewodnika sprytnie zachęcił do słuchania. Legenda o koziołkach w drodze na Rynek zainteresowała uczniów, a siedzenie na nich i myślenie o życzeniu, które może się spełnić, sprawiło dzieciom wiele radości.

Następnie odwiedziliśmy palmiarnię. Chodzenie po ścieżkach wśród drzew, które nie zobaczymy w naszym środowisku, pochłonęło dzieci całkowicie. Wrażenia były nie do opisania.

Trzeci dzień rozpoczęliśmy od obejrzenia pałacu Raczyńskich w Rogalinie. Przypomnienie legendy o Lechu, Czechu i Rusie i oglądanie starych dębów o takich samych imionach zaskoczyło naszych podopiecznych.

Ogromne wrażenie wywarły na dzieciach  Zamek w Kórniku i arboretum. Zwiedzanie zamku z przewodnikiem dało dzieciom możliwość „dotknąć” historii Białej Damy, zobaczyć ciekawe eksponaty przyrodnicze i etnograficzne, zbroję, poroża i wyjątkowe meble. Spacer wśród niezwykłych okazów przyrody w arboretum na długo zostanie w pamięci dzieci.

Wychowawcy:

Małgorzata Błaszak, Edyta Maćkowska,
Aneta Staszewska, Elena Madej, Mariola Terendy

____________________________________________________________________________

Biskupin

____________________________________________________________________________

Gniezno

____________________________________________________________________________

Kórnik

____________________________________________________________________________

Poznań

____________________________________________________________________________

Rogalin

 

poznaj_polske