Platforma nauczania OnLine

   1% podatku dla szkoły w Sztutowie - KRS 0000 564 708, cel szczegółowy ID 000137   
 

Podpisanie umowy partnerskiej ze szkołami w Verbie na Ukrainie

podpisanie_umowy_partnerskiej_001

1 czerwca 2022 roku dyrektor szkoły w Sztutowie spotkała się w partnerskiej placówce w Pozezdrzu na Mazurach z naszymi przyjaciółmi z gminy(gromady) Verba w Ukrainie.

Do Polski przyjechała delegacja z Verby (powiat Dubno, obwód Łucki), składająca się przede wszystkim z szefowej samorządu- Kamili Kotwińskiej oraz kierownika referatu szkolnego, który pełni nadzór nad 3 szkołami liczącymi odpowiednio 320, 150 i 60 uczniów oraz 3 przedszkoli. Na 4700 mieszkańców gminy liczba szkół i dzieci jest duża ze względu na ich wysoki poziom edukacyjny i ściąganie dzieci także z sąsiednich gmin.

W szkołach Verby dzieci uczą się jako drugiego języka obcego właśnie języka polskiego, m.in. ze względu na wymianę ze szkołami polskimi, w szczególności z Pozezdrzem.

W trakcie spotkania dyrekcje trzech szkół partnerskich: Pozezdrza i Sztutowa z Polski oraz Verby z Ukrainy podpisały porozumienie o wzajemnej współpracy, wymianie młodzieży i realizacji projektów edukacyjnych.  Chcielibyśmy jak najszybciej w pełni skorzystać z owoców tej współpracy. Na razie od wielu tygodni wszystkie ukraińskie budynki szkolne są zamknięte i służą celom pozaedukacyjnym, a jedyną dostępną metodą nauki jest Internet  i nauka zdalna. Nie funkcjonują także przedszkola. Matki, które pracują pozostawiają młodsze dzieci pod opieką starszych dzieci, dziadków, przyjaciół.

Goście z Ukrainy przekazali wszystkim mieszkańcom naszej gminy gorące i serdeczne podziękowania za wsparcie w trudnych dniach. Piękny dyplom został przekazany dla Wójta Gminy Sztutowo- Roberta Zielińskiego. Odebraliśmy także podziękowanie imiennie skierowane do dyrektor Sylwii Owsińskiej, za zaangażowanie społeczności placówki i zorganizowanie punktu zbiórki w budynku szkoły.

Goście z Verby opowiedzieli również o wojennych realiach codziennego życia w Ukrainie. Mogliśmy także odczuć je w trakcie spotkania, gdy naszą rozmowę przerwał charakterystyczny ryk syreny alarmowej, która za pomocą specjalnej aplikacji telefonicznej ostrzegała  mieszkańców gminy o początku kolejnego nalotu i ataku rakietowego. Elementem aplikacji jest mapa zagrożeń- w czasie naszego spotkania alarmy włączyły się w większości obwodów naszego wschodniego sąsiada. Taką aplikację w telefonie mają teraz wszyscy obywatele Ukrainy…

Trzymamy kciuki za naszych przyjaciół, działamy wspólnie i jeszcze raz dziękujemy wszystkim Mieszkańcom Gminy Sztutowo za solidarność, pomoc i wsparcie okazywane walczącym na Ukrainie, mieszkańcom Verby oraz dzieciom ukraińskim uczącym się w naszej placówce.