Platforma nauczania OnLine

   1% podatku dla szkoły w Sztutowie - KRS 0000 564 708, cel szczegółowy ID 000137   
 

XXV Bieg Pamięci Narodowej – uczczenie Pamięci Ofiar Stutthofu

uczczenie_pamieci_ofiar_stutthofu

12 maja 2022 roku, w 77. rocznicę uwolnienia ostatnich więźniów KL Stutthof i zakończenia II wojny światowej w Sztutowie odbył się XXV Bieg Pamięci Narodowej.

Organizatorami tego wydarzenia były trzy instytucje mające siedzibę w Sztutowie, które w szczególny sposób dbają o pielęgnowanie pamięci o historii KL Stutthof: Muzeum Stutthof Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady (1939-1945),  Szkoła Podstawowa im. Pamięci Ofiar Stutthofu  oraz Urząd Gminy.

W wydarzeniu wzięło udział 14 szkół z powiatu nowodworskiego oraz po raz pierwszy w tym roku (ze względu na współpracę z Muzeum) Szkoły Podstawowe w Cedrach Wielkich i  Wocławach.

Wszyscy uczestnicy spotkali się w Sztutowie, gdzie w sali gimnastycznej szkoły nastąpiła odprawa. Następnie przeszli trasę biegu, a do biegaczy dołączyli uczniowie klas I-III oraz z 3 oddziałów przygotowawczych dla dzieci z  Ukrainy, których w Sztutowie jest obecnie prawie 100.

Pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa zgromadzeni oddali hołd Ofiarom Stutthofu. Złożyli kwiaty, zapalili znicze i uczcili minutą ciszy pamięć Pomordowanych.

Z terenu byłego obozu uczestnicy biegu przeszli na miejsca startu.

W załączeniu zdjęcia z tej części wydarzenia.