Platforma nauczania OnLine

   1% podatku dla szkoły w Sztutowie - KRS 0000 564 708, cel szczegółowy ID 000137   
 

Wymiana polsko-niemiecka w ramach programu „Zachować Pamięć”

Print

Od 13 do 18 września 2021 roku po raz kolejny odbyła się w naszej szkole wymiana polsko-niemiecka. Długo czekaliśmy na to spotkanie- od kwietnia 2020 roku, kiedy nasze życie zmieniła pierwsza fala koronawirusa i wszyscy utknęliśmy w domach. Mam nadzieję, że nasze życie powoli wraca do normalności, a tegoroczne polsko-niemieckie spotkanie jest tego dowodem.

Podczas 6-dniowiego spotkania realizowaliśmy projekt historyczny w ramach programu „Zachować Pamięć” („Wege zur Erinnerung”), w którym badaliśmy losy ofiar II wojny światowej. Podczas ewakuacji morskiej więźniów obozu Stutthof  w maju 1945 roku,  ich część trafiła na wyspę Rugię, gdzie przebywali przez kilka dni,  stąd trafili do Danii, w której zostali wyzwoleni i ocaleni.

Z wyspy Rugi właśnie pochodzi nasza szkoła partnerska Realschule  Gingst. Łączy nas zatem nie tylko wieloletnia przyjaźń, ale również fragment tragicznej historii, którą będziemy badać również podczas rewizyty w Gingst.

Podczas wrześniowego spotkania zwiedzaliśmy Muzeum Stutthof, uczestniczyliśmy w zajęciach przeprowadzonych przez pana Piotra Chruścielskiego oraz warsztatach historycznych, wyszukiwaliśmy informacji w Arolsen Archives oraz zwiedzaliśmy Muzeum II Wojny Światowej i Westerplatte. Oprócz cennej wiedzy, którą zdobyliśmy, mogliśmy również miło spędzać czas na wycieczce w Gdańsku oraz w Gdyni. Zwiedziliśmy Akwarium Gdyńskie, spacerowaliśmy po molo w Sopocie, podziwialiśmy panoramę Gdańska z koła widokowego Ambersky, pokonaliśmy różne trasy w parku linowym w Stegnie oraz śpiewaliśmy na ognisku w Małym Holendrze. Uczciliśmy nasze spotkanie przepysznymi hamburgerami w Aioli a następnie spaliliśmy zbędne kalorie na dyskotece pożegnalnej.

 Dni spędzone razem na długo pozostaną w naszej pamięci. Grupa bardzo się ze sobą zintegrowała i zżyła, wszyscy świetnie się bawili. Teraz z utęsknieniem czekamy na wiosenną podróż do Niemiec.

Za wsparcie oraz dofinansowanie z całego serca dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. bez której nie udałoby się przeprowadzić naszych spotkań.

Dziękuję również wszystkim kolegom i koleżankom, którzy pomogli mi w opiece nad uczniami.

Vielen vielen Dank :-o

Magdalena Czarnogórska-Kozłowska